گفت و گو درس هشت

گفت و گو درس هشت1:

بیژن سمندر
            بیژن سمندر درسال  ۱۳۱۶ خورشیدی در شهر شیراز از مادر و پدر شیرازی به دنیا آمد. شاعر و ترانه‌سرای معاصر ایرانی بود که به خاطر سرودن شعر با گویش شیرازی مشهور است.
             پدر او دکتر داروساز بود. اولین مشوق بیژن در راه هنر همین پدر بود که او را از خردسالی با خرید سه تار به راه هنر راهنمایی کرد. تحصیلات ابتدایی تا لیسانس را در شیراز بسر برد. و شروع درخشش او در دبیرستان سلطانی تحت راهنمایی‌های علی محمد کامرانی معاون وقت آن دبیرستان که دایی او نیز بود آغاز شد که با توجه به اعزام برترین دانش‌آموزان به اردوی رامسر و برگزاری مسابقات کشوری در آن محل او در هر سال تحصیلی در یک رشته در ایران اول شد. سال اول مقام اول در مسابقه خط و خوشنویسی در سراسر ایران. سال دوم مقام اول در مسابقه ادبیات در سراسر ایران. سال سوم مقام اول مسابقه موسیقی در سراسر ایران و اعزام به اروپا.
            مدرک دکتری خود را در رشته ادبیات در خارج کسب نمود. و با توجه به علاقه بی‌حد خود به هنر دکترای معماری خود را در شهر واشنگتن دریافت نمود. او بنیان‌گذار سرودن شعر با گویش و لهجه شیرازی بود و از کتاب‌های با گویش شیرازی می‌توان از مجموعه شعر و تفسیر با عنوان‌های شعر شیراز و شعر شهر نام برد. که هر دو اثری تحقیقی و کاوشگرانه در فرهنگ عامیانه مردم شیراز می‌باشد. به قول خود او بهتر است اکنون در مورد خود تحقیق کنیم و اثر به جا بگذاریم تا بعدها خارجی‌ها در مورد ما تحقیق کنند که البته این کنایه از ترجمۀ خط میخی توسط خارجی‌ها بود. پس از انقلاب سال ۵۷ ایران به آمریکا مهاجرت نمود و در آن کشور شیوۀ جدیدی در شعر ایرانی بنیان نهاد و مبین آن کتاب میکس شعر است که هر بیت از یک مصرع پارسی و یک مصرع انگلیسی سروده شده‌ است.
             در سال‌های منتهی به کهن‌سالی به بیماری پارکینسون مبتلا شد که با حمایت و مراقبت‌های همسر خود ژاله، در مرکز مراقبت از این‌گونه بیماران بستری شد. (۱۳۸۷ ه. ش.) البته شایان ذکر است علاقه‌مندان به این هنرمند گرامی با یاری انتشارات کتاب گویا برایش به مناسبت چهار دهه فعالیت هنری، مراسم یادبودی با عنوان ایران خلیج پارس (Iran Persian Gulf) در تاریخ شنبه ۱۵ ژانویه ۲۰۰۵ میلادی در دانشگاه کالیفرنیا، لس‌آنجلس تالار فروید به گردانندگی هما سرشار با سخنان جمال عابدی، عباس توفیق، کورش امیر جاهد و کیخسرو بهروزی برگزار گردید که او به علت بیماری به سختی در این مراسم شرکت نمود.
            به دلیل عدم برگشت به وطن، تعدادی از اشعار ایشان توسط شاعران دیگر به سرقت رفت
             اشعار بیژن سمندر توسط بسیاری از خواننده‌ها خوانده شده است. از محبوب‌ترین آنها شعر "گل سنگم" توسط بیش از چهار خواننده خوانده شد که می‌توان از بین آنها امل ساین خواننده ترک و هایده را نام برد.
حکایت مال باخته و کریم خان زند
              مردی به دربار خان زند می رود و با ناله و فریاد می خواهد تا کریمخان را ملاقات کند. سربازان مانع ورودش می شوند. خان زند در حال کشیدن قلیان ناله و فریاد مرد را می شنود و می پرسد ماجرا چیست؟ پس از گزارش سربازان به خان، وی دستور می دهد که مرد را به حضورش ببرند
              مرد به حضور خان زند می رسد و کریمخان از او می پرسد: «چه شده است چنین ناله و فریاد می کنی؟»مرد با درشتی می گوید: «دزد همه اموالم را برده و الان هیچ چیزی در بساط ندارم» خان می پرسد: «وقتی اموالت به سرقت می رفت تو کجا بودی؟» مرد می گوید: «من خوابیده بودم!»خان می گوید: «خوب چرا خوابیدی که مالت را ببرند؟»مرد می گوید: «من خوابیده بودم، چون فکر می کردم تو بیداری»خان بزرگ زند لحظه ای سکوت می کند و سپس دستور می دهد خسارتش از خزانه جبران کنند و در آخر می گوید: «این مرد راست می گوید ما باید بیدار باشیم.»

/ 0 نظر / 6 بازدید