سنگ ها

تعریف سنگ : سنگ عبارت است از یک جسم طبیعی است که از یک کانی یا مجموعه ای از چند کانی تشکیل شده است.
ویژگی کانی:
 1)  متبلوروجامد باشد
 2)  طبیعی باشد
  3) غیرآلی یعنی معد نی باشد موجودزنده آنرا پدیده نیاورده باشد
  4)  ترکیب شیمیایی آن  ثابت باشد
طبقه بندی سنگها: از سالها پیش سنگها را به سه دسته زیر تقسیم کرده اند:
1- سنگهای آذرین
2- سنگهای رسوبی
3- سنگهای دگرگونی
1- سنگ های آذرین
بنا به تعریف سنگهای آذرین به آن دسته از سنگها می گویند که از انجماد یک ماده داغ و قابل تحرکی که به آن ماگما گفته می شود تشکیل شده باشد(ماگما عبارت است از ماده طبیعی داغ و قابل تحرکی که از ذوب شدن سنگها بوجود آمده است)
به ماگمائی که از دهانه آتش فشانها خارج شود گدازه گفته می شود
 ویژگی های سنگ های رسوبی:در سنگ های رسوبی ویژگی هایی وجود دارد که کمک بسیاری به شناسایی آن ها   می کند. یکی از ویژگی های برجسته ی سنگ های رسوبی لایه لایه بودن آن ها و دیگری امکان وجود داشتن فسیل در آن ها است. زیرا محیط های رسوبی مکان های مناسبی برای تشکیل فسیل هستند. فسیل ها آثار و بقایای جانوران گذشته اند که بیش تر از همه در سنگ های رستی و آهکی که دانه ریزند وجود دارند. اما آن ها را میان ماسه سنگ ها نیز می توان یافت. سنگ های رسوبی، نرم تر از بقیّه ی سنگ ها هستند. اجزای تشکیل دهنده آن ها یکنواخت است.و یا از اجزایی با اندازه های مختلف که به هم چسبیده اند تشکیل شده اند.پس سه اصل مهم در سنگ های رسوبی عبارت اند از:                          
1. سنگ های رسوبی لایه لایه اند.
2.لایه های سنگ های رسوبی موازی هستند.
3. لایه ها به ترتیب قدمت روی هم قرار می گیرند(لایه های زیرین قدیمی هستند)
مهم ترین سنگ های رسوبی
سنگ های رستی، سنگ آهک، ماسه سنگ، سنگ گچ، سنگ نمک و کنگلومرا از جمله مهم ترین سنگ های رسوبی اند. در کشور ما سنگ های رسوبی در کوههای البرز و زاگرس یافت می شوند
لایه های رسوبی چه اطلاعاتی به ما می دهند؟ اطلاعاتی در باره آب وهوا ،عمق آب ،چگونگی گسترش آ بها ، میزان شوری وشیرینی آب ها وساکن یا متلاطم بودن آن میدهد
گدازه های آتشفشان یا خاکسترهای آتشفشانی که هنگام سرد شدن لایه لایه می شوند رسوبی نیستندفسیل
به آثاری که از جانداران بسیار قدیمی در سنگ ها باقی مانده است، فسیل (سنگواره) می گویند. فسیل ها یا مانند استخوان و دندان، قسمت هایی از بدن جاندار قدیمی اند یا مانند ردپا، اثری از بدن جاندار هستند. برای تشکیل بعضی از فسیل ها، میلیون ها سال زمان لازم است. انواع فسیل :
فسیل ها را می توان به دو نوع تقسیم کرد :
بخش های فسیل شده بدن (استخوان ها، چنگال ها، دندان ها، پوست و غیره)
 ردها یا اثرات به جا مانده فسیل شده (شامل جای پاها، لانه ها،‌ مدفوع، جای دندان و غیره) که حرکت ها و رفتارها دایناسور را ثبت می کند.
سنگ های دگرگونی: سنگ‌ها و کانی‌ها تحت شرایطی که در آن شکل ‌گرفته‌اند پایدار می مانند؛ اما با تغییر در شرایط، سنگ‌ها نیز تغییرمی‌کنند. سنگ‌های دگرگونی، سنگ‌هایی هستند که از تغییر شکل سنگ‌های قبلی به علت تغییر شرایط فیزیکی (فشار ـ دما) یا شیمیایی و در حالت جامد به‌وجود می‌آیند.
از جمله سنگ‌های دگرگونی می‌توان  گنــایس، سنگ لوح، کوارتزیت و مرمر را نام برد. ازتبدیل
سنگ آهک                               مرمر
ماسه سنگ                              گوارتزیت
گرانیت                                   گنایس
شیل                                       لوح

/ 0 نظر / 5 بازدید